بازی کردن و ویژگی اسبای بازی مناسب کودکان

بازی کردن و ویژگی اسبای بازی مناسب کودکان

بازی کردن و ویژگی اسباب بازی مناسب کودکان

یکی از نیازهای بسیار مهم کودکان ،نیاز به بازی و اسباب بازی است .بازی کردن بخشی از روند رشد کودکان است چراکه به پرورش قوای جسمانی ،ذهنی ،روانی ،عاطفی و اجتماعی کودک کمک می کند . کودکان از طریق بازی کردن زندگی کردن را می اموزند وبه تعامل با محیط اطراف خود می پردازند.

کودکان از طریق بازی کردن شروع به نقش پذیری می کنند.نقاط قوت و ضعف خود را ازجمله اجتماعی بودن یا منزوی بودن ،علاقه به کار گروهی یا فردی ،شادی یا ناراحتی و خواسته ها و نیاز های خود را از طریق بازی با اسباب بازی هایشان نشان می دهند.بازی مناسب با ابزار مناسب موجب شکوفایی استعداد های نهفته و بروز خلاقیت می شود به علاوه باعث رشد و هماهنگی دستگاه ها واعضای بدن و تقویت کننده ی توانمندی فکری و بدنی و حواس کودک می شود.

 

بازی کردن نقش بزرگی در رشد شخصیت کودک دارد.هنگامی که کودک در گوشه ای مشغول بازی است شاید والدین ان را اتفاقی ساده تلقی می کنند اما همین بازی کردن برابعاد مختلف شخصیت کودک بسیار تاثیر گذار است .درادامه به چندی از ان ها اشاره می کنیم.

 

راهنمای خرید اسباب بازی کودکان
راهنمای خرید اسباب بازی کودکان

۱٫تمرکز کردن تمرینی است برای برنامه ریزی، پیش بینی و درنتیجه عملکرد بهتر و زمینه ساز موفقیت در اینده .

۲٫ارامش کودک هنگام بازی کردن موجب  شکل گیری شخصیت سالم و خوش بین می شود.

۳٫  بازی کردن موجب فعال شدن مغز می شود .کودک شروع به فکر کردن می کند ،تمرکز می کند و خلق می کند.

۴٫کودکان از بازی کردن با گروه همسالانشان کار گروهی ،بخشندگی همکاری و مشارکت را می اموزند .

همانقدر که فعل بازی کردن حائز اهمیت است  به همان نسبت ابزار بازی هم مهم است و نباید از ان غافل شد.بسیار می بینیم  کودکان خرد سالی را که در حال بازی با تبلت ،تلفن همراه وابزاری از این دسته هستند که ساعت ان ها را مشغول نگه می دارد که این خود موجب اسیب های متعددی از جمله ضعف بینایی،بروز مشکلات عصبی ،پایین اومدن کیفیت خواب ،منزوی شدن کودک ،چاقی ،کاهش مهارت های ارتباطی و محدود شدن یادگیری می شود .

پس لازم است ابزار و اسباب بازی هایی که کودکان با ان ها بازی می کنند با دقت بیشتری انتخاب شوند تا که موجب رشد هر چه بهتر و سلامت کودک شوند .اما اسباب بازی مناسب کودک باید دارای چه پارامتر هایی باشد ؟امروزه فراوانی اسباب بازی ها و تنوع در تولید ممکن است والدین را با مشکل روبه رو کند .خواسته های کودک،تنوع زیاد اسباب بازی ها و عواملی از این دسته موجب سر در گمی والدین می شود اما به کمک چند نکته مهم می توان انتخاب مناسبی داشت.

اسباب بازی مناسب باید راهی باشد برای اموزش مهارت ها وهمینطور موجب تکامل توانایی های فیزیکی و روانی شود.در ادامه به مهم ترین ویژگی اسباب بازی مناسب به تفضیل خواهیم پرداخت.

 اسباب بازی
اسباب بازی

۱٫برانگیختن حس کنجکاوی کودک:اسباب بازی مناسب است که بتواند حس کنجکاوی را تحریک کند و کودک را به فکر و برسی وادارد،وسیله ای که برای کودک تکراری نشود و هر دفعه بتواند بازی های متنوعی با ان انجام دهد وذهن کودک را به پرسشگری وادارد.

۲٫تحریک کننده حس خلاقیت کودک :خلاقیت  به صورت  بالقوه در وجود همه ی کودکان وجود دارد تنها کافیست  به کمک اسباب بازی مناسب این حس به کار گرفته و تقویت شود به طور مثال کاردستی درست کردن و نقاشی کردن امکان خوبی زا برای پرورش حس خلاقیت فراهم می کند.

 

۳٫اموزش مهارت:اسباب بازی برای کودکان مفید است که از طزیق بازی به اموزش بپردازد.در واقع بازی روشی  غیر مستقیم و تاثیر گذاز برای یادگیری است .به طور مثال استفاده از عروسک ها برای اموزش به شکل داستان وار و عروسک گردانی.

۴٫تناسب با سن کودک:کودکان در سنین مختلف نیازها وعلایق متفاوتی دارند که شاید با گذر زمان جذابیتش را از دست دهد.پس بسیار مهم است که اسباب باز یمتناسب با سن و درک کودک خریداری شود چرا که اسباب بازی کودک سه ساله یرای کودک هفت ساله مناسب و جالب نخواهد بود.

۵٫تنوع در اسباب بازی کودک:اسباب بازی ها هر کدام با اهداف خاصی تولید می شوند .والدین با ایجاد تعادل در انواع ان ها می توانند به رشد روانی ،جسمانی و دیگر ابعاد کمک کنند.

۶٫احساس لذت:ابزار بازی باید برای کودک جذاب باشد و از ان لذت ببرد و به ان علاقه مند باشد تا بتواند با ان ارتباط برقرار کند و به بازی با ان ادامه دهد.

 

alo-lvبا در نظر گرفتن تمامی این نکات بهتربن و با کیفیت ترین ان ها را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد وشما به راحتی می توانید بهترین ها

را از alo-lvبخواهید.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *