یلدا الو ال وی

شب یلدا نمونه

ایرانیان و بسیاری از اقوام دیگر شب چله (شب یلدا) را جشن می گیرند. شب یلدا از سنت های دیرینه محسوب می شود و از مراسم های بسیار جذاب و دوستداشتنی ایرانیان تلقی می شود چراکه در این شب بزرگ و کوچک، دوست و فامیل دور هم جمع می شوند و یاد خاطرات می کنند و خاطره می سازند.

شب یلدا به شکل مخصوصی برگزار می شود و آداب خاص خود را دارد و آداب یلدایی به جا آورده می شود. در این شب همه چیز از تزئینات سفره تا سرگرمی های این مراسم همه رنگ و بوی خاصی دارد.

شب یلدا اخرین شب پائیز است که تاریک ترین و طولانی ترین شب سال است. در این زمان خورشید در حرکت سالانه خود به پائین ترین افق جنوب شرقی می رسد که موجب کوتاه شدن طول روز و طولانی شدن زمان تاریکی می شود و با شروع زمستان خورشید به سمت شمال شرقی باز می گردد و موجب افزایش طول روز و کاهش ساعات تاریکی شب می شود. این شب و شروع زمستان برابر است با شامگاه سی ام آدر ماه تا بامداد یک ام دی ماه.

واژه شناسی یلدا

یلدا یک وازه سریانی است که به معنای تولد و زایش است. سریانی زبانی رایج میان مسیحی ها بوده است. از نام های دیگر این شب می توان به میلاد اکبر اشاره کرد که توسط دانشمند بزرگ و تقویم شناس، ابوریحان بیرونی نام گرفت و به معنای تولد خورشید است.

شب یلدا از زمان داریوش یکم وارد تقویم ایرانیان باستان شد اما به رسمیت شناخته شدن این شب به عنوان شب یلدا برمی گردد به حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد.

از گذشته های دور تا کنون این شب از جایگاه ویژه ای میان ایرانیان و دیگر اقوام برخوردار بوده است و هرکدام به نوعی این شب را جشن می گرفتند.

در گذشته آیین هایی در این هنگام برگزار می شده است که یکی از آنها، شب زنده داری تا طلوع خورشید بوده است که از مهمترین ویژگی های این شب، حضور بزرگان خانواده به نماد کهنسالی خورشید و خوردن خوراکی هایی همچون انار و هندوانه و سنجد که به رنگ سرخ خورشید هستند،بوده است.

امروزه در این مراسم اعضای خانواده گرد هم می آیند و بزرگان فامیل به تعریف کردن داستان های کهن می پردازند و خوردن هندوانه و آجیل و انار و میوه های مخلف می پردازند . انار و هندوانه از میوه های مهم و نمادین شب یلدا هستند که رنگ سرخ این میوه ها یاداور از خورسید است.

شب یلدا دارای آداب ورسوم خاص است و کار هایی وجود دارد که در این شب انجام می گیرد و این جشن را به یادماندنی و خاطره انگیز می کند.

۱-فال حافظ و شاهنامه خوانی :

معمولا در این شب دیوان حافظ را به  بزرگ فامیل می دهند و میهمانان نیت می کنند و بزرگ مجلس چیزی شبیه به این جمله را می گوید« ای حفظ شیرازی/تو محرم هر رازی/ بر ما نظر اندازی/…» و سپس دیوان را باز می کند و از ابتدای غزل شروع به خواندن می کند و سپس آن را تفسیر می کند .

این مراسم از بخش های پرطرفدار شب یلدا است که همگی از آن لذت می برند. شاهنامه خوانی نیز از برنامه های جدانشدنی از شب یلداست که از دیر باز مرسوم بوده است.

شاهنامه خوانی در شب یلدا  موجب بیشتر آشنا شدن جوان تر ها با شاهنامه می شود آن ها را علاقه مند به خواندنش می کند.

۲-آتش روشن کردن:

در گذشته بسیار رایج بوده است که آتش را به عنوان نمادی از خورشید و روشنیش بر پا می کردند و دور آن جمع می شدند. بعضی معتقد بودند که برافروختن آتش، رفع تاریکی و قوای اهریمنی را دور می کند.

۳-سفره شب یلدا

سفره یلدا، “میزد” نام داشت که شامل میوه های تر و خشک، آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان “لرک” بود و به افتخار ویژگی مهر یا خورشید برگزار می شد. از دیگر اجزا سفره شب یلدا می توان به عطر دان؛ بخوردان، آتشدان و برسم اشاره کرد که برسم ابزاری برای دعا خواندن است که از شاخه های گیاهی خاص یا از فلز نقره و برنج ساخته شده است.

سفره شب یلدا

۴-مثل گویی و روایت ها:

بزرگتر ها در این شب به خواندن داستان های اساطیری می پردازند و داستان هایی شنیدنی با قهرمان های بزرگ که شنیدنش برای همه خالی از لذت نیست، تعریف می کنند.

۵-انار و هندوانه:

انار شب یلدا

هنداونه شب یلدا

 

این دو میوه جزء آداب  این شب شده اند و از اهمیت زیادی برخوردارند. خوردن هندوانه که میوه ای تابستانی است، علاوه بر رنگ  سرخش یادآور حرارت و گرمای تابستان است و همچنین نماد خورشید است. انار که از میوه های بهشتی است و در قرآن هم نام آن ذکر شده ، در شب یلدا به دلیل رنگ قرمزش و داشتن دانه های زیادش خورده می شود که این پر دانه بودنش نمادی از برکت و باروری است.

از دیگر رسومات شب یلدا می توان، هدیه بردن برای تازه عروس ها اشاره کرد . شب چله برای تازه عروس ها شب بسیار خاصی است چراکه در این شب مراسمی خاطره انگیز و دلنشین برای آنان بر پا می شود.

در این شب خانواده ی داماد همراه با هدایا و گل ها و میوه های تزئین شده به خانه ی عروس می روند. البته شایان ذکر است که این مراسم  از گذشته تا کنون دستخوش تغییرات زیادی شده است و امروزه شکلی مدرن به خود گرفته است. این مراسم در شهر ها با قومیت های مختلف متفاوت برگزار می شود اما به طور کلی برای این مراسم هدایایی چون: میوه های تزئین شده، کیف و کفش، قطعه ای طلا، دیوان حافظ، شیرینی و گل و چیز هایی از این دست می برند.

«یلداتون مبارک»

تیم  ALO-LV براتون شب یلدایی فوق العاده آرزو میکند.

سایر مقالات

۱-چرا خرید آنلاین بهتر است؟

۲-تاثیر عروسک های پولیشی بر کودکان

۳ سوالی که هنگام خرید کادو باید از خود بپرسیم ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *