انتخاب رنگ برای خانه

راهنمای انتخاب رنگ مناسب خانه

راهنمای انتخاب رنگ مناسب خانه

رنگ ها از مهم ترین عناصر دیداری هستند که به صورت خوداگاه یا ناخوداگاه بر روی اقراد تأثیر میگذارند. راهنمای انتخاب رنگ مناسب خانه به شما کمک میکند که در انتخاب رنگ هوشیارتر باشید.رنگ ها دارای بار احساسی و عاطفی اند و اشخاص به طرق متفاوتی به انها واکنش نشان میدهند.انتخاب رنگ در افراد متفاوت است و به سلیقه هر فردی بستگی دارد .ممکن است رنگی برای فردی بسیار جذاب باشد ولی در مقابل برای فرد دیگر خسته کننده باشد و این کاملا وابسته به طبع و سلیقه ی افراد است .

با تمام این ها شناخت هر چه بیشتر رنگ ها به ما در استفاده اصولی به کار بردن درست انها کمک میکند .محیط خانه از جمله محیط هایی است که ما وقت زیادی را در انجا سپری میکنیم.رنگ ها از عناصر اصلی طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان منزل هستند وتاثیر بسیار زیادی بر روحیه و خلق افراد دارد.انتخاب رنگ ها ودکوراسیون به صورت اصلی میتواند باعث ایجاد انگیزه ،ارامش،خلاقیت و تأثیرات مثبت دیگر شودوانتخاب نامناسب رنگ ها میتواند تأثیرات منفی را به دنبال داشته باشد.

هر قسمت از خانه دارای کاربرد متفاوتی است و به منظور خاصی استفاده میشود پس بهتر است از رنگ هایی با تأثیراتهم راستا استفاده شود . در ادامه به رنگ های مناسب برای هر قسمت و تاثیرات ان بر محیط و افراد میپردازیم.به کمک راهنمای انتخاب رنگ میتوان محیط خانه را دلنشین تر کرد.

 

اشپزخانه

زرد:رنگ زرد یاداور گرما و روشنایی خورشید است وموجب ایجاد حس شادی می شود. زنگ زرد نماد قدرت ،ابدیت و ثروت نیز می باشد.

سبز:این رنگ در بسیاری از رستورتن ها به چشم می خورد.رنگ سبز رنگ طبیعت و یاداورطراوت،تازگیارامش و سلامتی میباشد و این رنگ موجب کاهش فشار خون می شود.به طور کلی این رنگ در افراد نگرش مثبت ایحاد میکند.

خاکستری:ترکیب رنگ خاکستری با رنگ های گرم موجب دو چندان شدن زیبایی محیط می شود.این رنگ بیانگر اعتقادواطمینان،ارامش و استقلال است.استفاده از طیف روشن رنگ خاکستری در کنار رنگ های گرم برای قسمت های دیگرنیز پیشنهاد می شود.

نشیمن

بنفش:طیف روشن این رنگ ،ملایم و در عین حال شیک است که موجب افزایش حس ارامش می شودو طیف تیره این رنگ ظاهری لوکس را فراهم می کند.با اضافه کردن چند ایتم از طیف های مختلف این رنگ ظاهری جذاب ایجاد می کند

.

ابی:از جمله رنگ هایی است که می توان در قسمت های مختلف خانه از ان بهره گرفت.ابی علاوه بر ارام بخش بودن حس خنکی رامنتقل میکند.این رنگ ابی اسمان تا ابی اقیانوس است.استفاده از این رنگ در محیط هایی با اب و هوای گرم به به ایجاد حس خنکی کمک می کند.

سبز:ترکیب طیف تیره تر این رنگ با رنگ های روشن تر جلوه زیبایی به محیط می بخشد.

قسمت غذا خوری

قرمز:رنگ قرمز تحریک کننده ی اشتها می باشد . استفاده از این رنگ در فست فود ها و دیگر رستورانها رایج است.رنگ قرمز علاوه بر اشتها ،هیجانات را نیز تحریک می کند و موجب افزایش انرژی مس شود.اگر از استفاذه ی این رنگ به صورت گسترده اطمینان ندارید می توانید از به کار بردن در تزئینات و جزئیات استفاده کنید.

 

نارنجی:رنگ نارنجی مانند رنگ قرمز تحریک کننده ی اشتها می باشد. این رنگ حس گرما،طراوت و تازگی رامنتقل می کند.بنابراین انتخاب مناسبی برای قسمت غذاخوری می باشد.

 

اتاق خواب

یاسی:این رنگ موجب ارامش اعصاب وکاهش اضطراب می شود ومحیط را برای داشتن خوابی راحت اماده می کند.

ابی:رنگ ابی برای خیلی از افراد تداعی کننده ی استراحت و ارامش است .ابی بیشتر از هر رنگی برای اتاق استفاده می شود .اگر می خواهید برای انتخاب رنگ ریسک کمتری را بپذیرید رنگ ابی می تواند یک انتخاب مطمئن باشد.

سبز:استفاده از رنگ سبز از طسف روشن تا تیره بسته به سلیقه فرد انتخاب مناسبی برای اتاق است چرا که موجبحس اسودگی و امنیت می شود.

این رنگها تنها بخشی از رنگ های پیشنهادی هستند. شما میتوانید با ترکیب کردن رنگ هاجذابیت محیط خود را افزایش دهید.اما تنها شناخت رنگ ها کافی نیست و برای انتخاب رنگ  مناسب باید به نکات دیگری توجه کرد.

۱٫شناسایی عناصر ثابت خانه:قبل از اینکه به دنبال رنگ مناسب برای خانه خود باشید لازم است که به عناصر و به قسمت هایی از خانه که قابل تغییر نیستند .دقت کنید چرا که این رنگ ها بخشی از پالت رنگی خانه شما را تشکیل می دهند.عناصر ثابت عبارتند از کابینت ها ،کفپوش هاو کاشی دیوارها .در این بخش به برسی طیف رنگی عناصرثابت می پردازیم .بهتر است از عناصر ثابت لیستی تهیه کنید و نوع طیف ان رایادداشت کنید تا در انتخاب هرچه بهتر شمارا یاری کند.

۲٫الگو تک رنگ،انالوگ مکمل:الگو تک رنگ برای افرادی مناسب است که ترجیح میدهند تنها از یک رنگ مشخص استفاده کنند و محیط های رنگارنگ را جذاب نمی دانند.در الگو انالوگاز رنگ هایی که در چرخه رنگ در کنار هم قرار دارند استفاده می شود .اغلب این رنگ ها در کنار هم نرکیبی جذاب و هماهنگ پدید می اورند.رنگ هایی که در چرخه رنگ در مقابل یکدیگر قرار می گیرند مکمل هستند .شایان ذکر است که بهتر است از رنگ های مکمل با احتیاط استفاده شود تا چشم را ازرده نکنند.

۳٫رنگ های سرد یا رنگ های گرم:رنگ های گرم تند و با انرژی هستند و حس حرکت و جنبش را منتقل میکنند.رنگ های سرد حامل احساس ارامش و سکون هستند.

۴٫انواع رنگ خنثی:رنگ های خنثی دارای طیف گرم و سرد هستند .طیف گرم رنگ خنثی مانند کرم روشن و نباتی .رنگ خنثی سرد از طیف سقید خیلی روشن تا خاکستری و حنی مشکی متغیر است.رنگ های خنثی بیشتر مربوط به رنگ دیوارها ،قرنیزها وچهارچوب درها می باشد با در نظر گرفتن تمامی این نکات می توان انتخابی اصولی داشت و نتیجه ای رضایت بخش را میسر کرد و محیط خانه را تبدیل به مکانی دلنشین برای زیستن کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *